Jak poradzić sobie z tak trudną sytuacją, jaką jest ucieczka ptasznika?
Nawet najlepsi hodowcy popełniają błędy. Takim błędem może być ucieczka ptasznika w naszym domu. Najlepiej nie dopuszczać do takiego zdarzenia, ale jeśli już tak się stało, to warto mieć plan awaryjny. I nie. Nie jest to spalenie mieszkania.
Nie panikuj.
Myśl trzeźwo i przeanalizuj fakty. Kiedy widziałeś pająka po raz ostatni? Czy mógł wyjść z pokoju lub z domu? Jaki to gatunek? Na początek warto pozamykać wszystkie drzwi i okna, aby uniemożliwić ptasznikowi dalsze przemieszczanie się i uszczelnić wszystkie szpary, którymi mógłby się wydostać. Następnie zaczynamy od porządnego przeszukania terrarium. Nieraz zdarzało się, że ptasznik tak naprawdę nie uciekł, tylko zabunkrował się w terrarium, pod ziemią. Szczególnie jeśli jest to dopiero podrostek lub maluch, który lubi chować się przed światem.
Wielkie porządki.
Szukanie ptasznika przypomina czasem, szukanie igły w stogu siana. Jednak w takiej sytuacji nie możemy pozwolić sobie na niedokładność. Zsuń wszystkie meble i akcesoria na środek pokoju i zacznij poszukiwania w elementach nieruchomych, takich jak: listwy, kaloryfery, karnisze. Następnie mebel po meblu, zaczynamy przeszukiwanie i odstawianie na miejsce. Nie zapominajmy o pułkach, szufladach i przedmiotach w środku. Pająki lubią chować się między ubraniami i innymi elementami, które wypełniają nasze komody. Przy poszukiwaniach warto zwracać uwagę również na to, czy nie ma gdzieś w okolicy pajęczej nitki, którą ptasznik mógł pozostawić za sobą już od samego terrarium.
Zobacz filmik, w którym przedstawiamy jeszcze więcej sposobów, na szukanie ptasznika po ucieczce:
Daj się wciągnąć! Playlista kanału Wystawa Pająków:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaln2Id-jrXhGWFPbZt23TH3JY-pNbzAU
Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/