Jeśli nie jest się zbyt szybkim, to jak uniknąć czyhających niebezpieczeństw?
Przebrać się.
Najlepiej żeby to było dobre przebranie lub… śmierdzące.
Wiele pająków używa kamuflażu. Attulus distinguendus znika wśród drobnych kamyczków dzięki swojemu szarawemu ubarwieniu (tak samo jak nasz polski wymyk szarawy). Krzyżak zielony, nasz rodzimy pająk żyje wśród roślin, rozpinając nierównomierne pajęczyny. Gdy usiądzie na liściu o odpowiednim odcieniu, praktycznie znika w oczach. Jest też oczywiście kwietnik, o którym niedawno napisaliśmy artykuł. Niezwykły pająk, który może zmieniać swój kolor w zależności od potrzeby. Lecz prawdziwie kosmicznymi pająkami są… PAJĄKI LUSTRZANE.
Bywają też nazywane pająkami cekinowymi. Wyglądają jak żywa kula dyskotekowa, co nie wydaje się szczególnie dobrym kamuflażem. A jednak. Pająki te przypominają ptakom krople rosy, więc nie są dla nich specjalnie interesujące.
Są też pająki, które próbują przypominać podłoże, jak na przykład Portia fimbriata, która maskuje się świetnie na suchych liściach. Pająki z rodziny Deinopidae składają się na wzór cienkiego patyka, wyglądając jak część uschniętej trawy lub trzciny. Poltys columnaris jest wręcz mistrzem kamuflażu. Wygląda jak część gałęzi i czasem ciężko go znaleźć, nawet na zdjęciach:
CUCHNĄCE PRZEBRANIE
Mieliśmy już wyjątkowo piękne lub dobre przebrania, ale gatunki z rodzaju Mastophora, czy Cyrtarachne naprawdę się postarały. Nie tylko wyglądają jak ptasie odchody, ale również pachną tak jak one. Rodzaj Cyrtarachne posiada dodatkowo pulsujące guzki na odwłoku. Niestety, to zjawisko nie zostało jeszcze w pełni przebadane, więc nie wiemy jakie korzyści płyną z ruchomych wyrostków. Może mają odstraszać lub wręcz przeciwnie – przyciągać? Nie zmienia to faktu, że ten pająk ma spore szanse na wygranie, w konkursie na najbardziej oryginalny kamuflaż.
KOLCE, WYPUSTKI I GUZKI
Gasteracantha cancriformis to prawdziwy twardziel. Jego odwłok jest mocny i otoczony niedostępnymi kolcami, które potrafią być prawdziwym utrapieniem dla ptasich dziobów. Podobną taktykę przyjęła Macracantha arcuata, która ma delikatniejsze kolce od Gasteracantha, ale za to długie i niewygodne dla skrzydlatych napastników. Ciekawym pająkiem, który przyjął taką taktykę odstraszania jest również Micrathena sagittata widoczna na jednym z poniższych zdjęć. Gdyby miała większe rozmiary mogłaby grać rolę potwora w wiedźmińskim uniwersum!
PTASZNIKI
Nie zapominajmy o naszych starych, dobrych ptasznikach. Ptaszniki wiedzą, ze są duże dlatego chętnie pokazują okazałe pazury jadowe, gdy chcą kogoś przestraszyć. Niektóre gatunki wyczesują włoski parzące, które mogą mieć różną gęstość i różną moc, jednak gdy dostaną się do oczu, to nawet te najdelikatniejsze mogą dać się we znaki. Ptaszniki, tak samo jak inne pająki, są głuche. Nie przeszkadza im to jednak w odstraszaniu dźwiękiem. Ptaszniki wywołują go za pomocą narządów strydulacyjnych, którymi pocierają o siebie. Tak brzmi strydulujący ptasznik:
INNE METODY
Pająki nie przebierają w środkach! Obnażanie pazurów jadowych, czy plucie na przeciwnika, to tylko część ich możliwości. W naturze wszystkie chwyty dozwolone.
Poznaj więcej nietypowych metod ⇩
Daj się wciągnąć! Playlista kanału Wystawa Pająków:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaln2Id-jrXhGWFPbZt23TH3JY-pNbzAU
Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/