Amaurobius ferox to pająk, który dla swoich dzieci zrobi wszystko.
Wiemy już z poprzedniego wpisu jak bardzo, pajęcze matki, potrafią być nadopiekuńcze. Ale jest taki pająk, który zdecydowanie przesadził z poświęcaniem się dla potomstwa. Poznajcie Amaurobius ferox.
Szkoła przetrwania
Sidlisz piwniczny jest gatunkiem semelparycznym, czyli takim, który rozmnaża się raz w życiu. Samica składa od 40 do 135 jaj. Młode pająki są narażone na wiele niebezpieczeństw, dlatego często są produkowane w dużych ilościach (nawet kilkaset lub kilka tysięcy jaj!). Australijska czarna wdowa potrafi składać kokon z kokonem. Dlatego matka sidlisza piwnicznego ma przed sobą niełatwe zadanie i musi zadbać o swoje skromne potomstwo jak najlepiej.
Nietypowy sposób
Samica Amaurobius ferox chcąc jak najlepiej wykarmić swoje młode, dwa dni po ich wykluciu, składa drugi zestaw jaj, z którego nigdy nie wylęgnie się potomstwo. Jaja te mają duże wartości odżywcze i służą jako pokarm dla obecnych maluchów. Tak najedzone pajączki mają dużo energii i zapas na najbliższy czas. Dzięki temu ich szanse na przeżycie zdecydowanie wzrastają. Jednak czasem samica dochodzi do wniosku, że warto im pomóc jeszcze bardziej i za pomocą pajęczyny, wysyła im sygnał do ataku… na nią samą! Zadaniem dzieci jest skonsumować matkę.
Rezultaty
Chociaż cały zabieg brzmi i wygląda dość okrutnie, to można go uznać za skuteczny. Młode, które nie skonsumowały samicy mają mniejsze szanse na przetrwanie. Ich kondycja jest znacznie gorsza i są o wiele mniejsze od swych najedzonych braci. Mimo to nie każda pani sidliszowa pozwala się zjeść. Prawdopodobnie szanse na tak drastyczny krok wzrastają gdy otoczenie jest nieprzyjazne, a ilość młodych w kokonie jest niewielka.
Jeżeli chcesz wiedzieć jak wyglądają zachowania społeczne sidliszy oraz jakie inne gatunki pozwalają się zjeść swoim dzieciom, to wpadaj na odcinek!
Zobacz też jak wygląda karmienie młodych
⇩ ⇩ ⇩
Daj się wciągnąć! Playlista kanału Wystawa Pająków:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaln2Id-jrXhGWFPbZt23TH3JY-pNbzAU
Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/
Źródła zdjęć:
http://unmondedansmonjardin.free.fr/EN/pages_EN/amaurobius_ferox_EN.htm