A co to? Skorpion! Uciekajmy!
Czy skorpiony w rzeczywistości są takie straszne jak w filmach i opowieściach? Czy wszystkie mają zabójczy jad i niecne zamiary? Przekonajmy się!
Na początek zacznijmy od złych zamiarów. To prawda, że skorpiony nie są najbardziej towarzyskimi zwierzętami. Ba! Niektórym udowodniono nawet duże skłonności do kanibalizmu. Jednak w stosunku do człowieka są raczej płochliwe i atakują nas tylko wtedy gdy zostają do tego zmuszone.
MŁODE ZJADAJĄ SWOJĄ MATKĘ
Ten mit potwierdza to, jak bardzo złe miano mają w naszych oczach te pajęczaki. A tymczasem biedaczki nie mają z tym nic wspólnego. Konsumpcja własnej matki nie jest u nich możliwa nawet z technicznego punktu widzenia. Świeżo narodzone skorpiony nie są zdolne do przyjmowania pokarmu, gdyż ich szczękoczułki nie są jeszcze w pełni sprawne. Noworodki nie mogą upolować ofiary, ani się nią pożywić. Za to sprawa ma się zupełnie inaczej u pająków! Samica sidlisza piwnicznego może wydać na świat zaledwie 40 młodych i to jednorazowo! To słaby wynik dla pająka. Dlatego by dać im możliwość przetrwania, wysyła do nich odpowiednie sygnały, by weszły na nią i.. zjadły ją! Tak przygotowane maluchy mogą wyruszyć w świat większe i silniejsze.
CZARNE GATUNKI SĄ BARDZIEJ NIEBEZPIECZNE OD JASNYCH
Ten mit powstał prawdopodobnie dlatego, że jasne, pustynne skorpiony mają mocny jad żeby móc uśmiercić każdy rodzaj owada jaki spotkają. Na pustyni nie można być wybrednym. I faktycznie często można spotkać wśród nich mocno jadowite gatunki. Jednak to stwierdzenie jest mitem lub przynajmniej niedopowiedzeniem, ponieważ zarówno pośród jasno jak i ciemno ubarwionych gatunków możemy spotkać niebezpieczne gatunki. I odwrotnie. Słabo jadowite, nieszkodliwe dla człowieka gatunki również występują w wielu wariantach kolorystycznych.
IM WIĘKSZY SKORPION TYM SŁABSZY JAD
To przekonanie działa trochę na zasadzie głuchego telefonu. Jest to prawie dobra informacja, tyle że przekształcona. Mianowicie nie powinniśmy patrzeć na wielkość skorpiona, tylko na jego proporcje. Jeżeli skorpion ma duże szczypce i cienki ogon, to może być dla nas znak, że jest to słabo jadowity gatunek. I w drugą stronę. Potężny „ogon” (poprawnie: metasoma) w zestawie z niewielkimi szczypcami powinien nas ostrzec przed tym gatunkiem, bo może się okazać mocno jadowity. Ta reguła zazwyczaj się sprawdza, jednak od reguły lubi wystąpić wyjątek, dlatego jeżeli nie jesteśmy pewni co do gatunku skorpiona – powinniśmy zachować ostrożność.
MITY I FAKTY
W dzisiejszym filmiku opowiadamy o mitach i faktach dotyczących skorpionów. Czy skorpion otoczony kręgiem ognia popełnia samobójstwo? Czy można nabyć skorpiona bez kolca jadowego?
Dowiedz się więcej ⇩
Daj się wciągnąć! Playlista kanału Wystawa Pająków:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaln2Id-jrXhGWFPbZt23TH3JY-pNbzAU
Odwiedź wystawę – indywidualnie lub z grupą:
https://www.wystawapajakow.pl/wycieczki/